Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuk sahibi ailelere devlet tarafından verilen çocuk parası başvurusu yaparken önümüzde iki seçenek bulunur. Bunlardan ilki şahsi olarak başvuru yapmaktır. Diğeri ise posta yoluyla başvuru yaparak çocuk parası almaktır. Sevgili aileler çocuk parası başvurusu nasıl yapılır konusunda merak ettiklerinizi bu yazımızda sizlere anlatacağız.

Belirttiğimiz üzere başvurular iki şekilde yapılmaktadır. Şahsen başvuru yapmak isteyenler yaşadıkları şehirdeki Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğüne giderek başvurularını yapabilirler. Başvuru yapabilmek için sizden istenen belgeleri ve evrakları hazırlamanız ve bu şekilde başvurunuzu yapmanız gerekmektedir. Başvuru formunu da doldurarak SGK’ya gidip başvurunuzu yapabilirsiniz. Ardından başvuru yaptığınıza dair görevliler size başvuru belgesi verecektir. Sonucu bekleyip çocuk yardımı alıp almadığınızı öğrenebilirsiniz.

Bir diğer başvuru yolu ise kargo veya posta yoluyla başvurunuzu yapmaktır. Başvuru formunu internetten indirip başvuru dilekçenizi de yazarak en yakın İl Müdürlüğüne kargo veya posta aracılığıyla belgeleri göndermeniz gerekmektedir. Ardından yapmanız gereken sizinle iletişim kurulmasını beklemektir.

Doğum yardımı başvurusu dilekçe örneğini sizler için aşağıda yayınlıyoruz. Bu dilekçeyi yazdırıp gerekli alanları doldurarak başvuru için göndermeniz gerekmektedir. Resmi üstüne tıklayarak büyük boy görebilir ve indirebilirsiniz.

Çocuk parası başvurusu nasıl yapılır ?

Çocuk parası veya diğer adıyla doğum parası yardımını Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yapmaktadır. Sizlerde yukarıdaki başvuru formunu doldurarak Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri’ne veya Sosyal Hizmetler Merkezlerine başvuruda bulunabilirsiniz. Yurt içinde yaşayan vatandaşların bu şekilde başvurularını yapıp nakdi para yardımından faydalanmaları mümkündür.

Diğer yandan yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları da bu haklardan yararlanabilmektedir. Yurt dışındaki vatandaşlarımız şehirlerinde bulunan Türkiye Büyükelçiliği ve konsolosluklara giderek başvuruda bulunabilirler. Konsolosluğa gidip başvurunuzu bizzat yapmanız ve yine yukarıdaki formu teslim etmeniz gerekmektedir. Posta yoluyla göndereceğiniz belgeler başvuruya alınmayabilir, bu nedenle bizzat başvuru yapmanızda fayda bulunmaktadır.

Çocuk parası başvurusu nereden yapılır ?

Kamuda çalışan memur anneler doğum yardımından faydalanmak için başvurularını görev yaptıkları kurum veya kuruluşlara yapmalıdır. Çalışmakta olduğu kurumda ilgili birime giderek doğum yardımı almak için başvuruda bulunabilir. Kurumunuzda bu işlemler ilgilenen Maaş Tahakkuk birimidir. Bu birime giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Çocuk yardımı ile ilgili aklınıza takılan soruları ve görüşlerinizi 144 ve 183 numaralı telefonlardan arayarak sorabilir, bilgi edinebilirsiniz.

Daha önce yayınladığımız "2018 Çocuk Parası Yardımı Ne Kadardır?" başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?” için 9 yorum

 • 10 Haziran 2018 tarihinde, saat 07:54
  Permalink

  İki çocuğum var hiç para şimdiye kadar almamışim nasıl alabilirim

  Yanıtla
  • 28 Haziran 2018 tarihinde, saat 10:48
   Permalink

   Çocuklarınız kaç yaşında? Çocuk parası alabilmek için belli bir yaş sınırı var. Konuyla ilgili en yakın Sigortaya başvurup bilgi alabilirsiniz.

   Yanıtla
 • 21 Temmuz 2018 tarihinde, saat 12:06
  Permalink

  Benim yeni cocugum oldu nasıl para alırım yardımcı olur musunuz

  Yanıtla
  • 25 Temmuz 2018 tarihinde, saat 08:51
   Permalink

   SGK İl Müdürlüğüne giderek veya telefon ile başvuru yapabilirsiniz.

   Yanıtla
 • 26 Temmuz 2018 tarihinde, saat 12:49
  Permalink

  Biri 2014 bri 2015 doqumlu 2 kızım war onlar için çocuk yardim parası almak istiorum nasıl alabilirim

  Yanıtla
 • 2 Ağustos 2018 tarihinde, saat 11:42
  Permalink

  iki çocuğum var sigortamız yok yeşilkart yok çocuk parası alabilirmiyim

  Yanıtla
 • 9 Ağustos 2018 tarihinde, saat 22:34
  Permalink

  Yurtdışında kalıyorum. Kolayca nasıl başvuruda bulunabilirim ?

  Yanıtla
 • 12 Eylül 2018 tarihinde, saat 01:23
  Permalink

  Merhaba benim 2016 doğumlu bir çocuğum var. Eşim sigortalı. Çocuk parası için başvuru yapabilir miyiz ve nereye başvuru yapmamız gerekiyor?

  Yanıtla
 • 20 Eylül 2018 tarihinde, saat 22:48
  Permalink

  benim sigortam ödenmiyor sigortalı işim yok bir çocuğum var ben çocuk yardımı alabilirmiyim başvuru nasıl yapılılır

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir