Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödeniyor?

Devlet yetkilileri, çocuklarının eğitim ve ihtiyaçlarına destek olabilmek için kişilere çeşitli yardımlarda bulunulması gerektiği kararına varmıştır. Bunun için devlet kişilere, her yeni doğan çocuk için yenidoğan yardımı yaparken 0-18 yaş arasında çocuğu olanlara da eğitim, bakım ve ihtiyaçları için de çocuk parası yardımı yapmaktadır. Bu yardımları yasalar ile belirleyen devlet yetkilileri maaşa ilave ederek vermektedir. Çocuk parası hakkının olup olmadığı veya varsa da çocuk parası miktarının ne kadar olduğu yasalar kapsamında belirlenmiştir. Çalışan işçilere Asgari Geçim İndirimi’ne (AGİ) dâhil edilerek verilen çocuk parası çalışanın evli olup olmaması, eşinin çalışması veya çalışmamasında, çocuk sayısına göre ödeme yapılmaktadır. Çalışanlara işçilere Asgari Geçim İndirimi’ne ilave edilerek verilen çocuk parası memurların da maaşlarına yansıtılmaktadır.

Çocuk Parası ödemesi yaş sınırı nedir?

Yetkililer tarafından yasalarla belirlenmiş çocuk parası ödemelerine yıllara göre değişiklik göstermekle birlikte bakıldığında eşi çalışan 1 çocuklu bir kişi 175,04 TL, 2 çocuklu 197,88 TL, 3 çocuklu 228,32, 4 çocuklu ise 258,76 TL yardım almaktadır. 2018 yılında eşi çalışmayan 1 çocuklu 205,49 TL, 2 çocuklu olan 228,32 TL, 3 çocuklu 243,54, 4 çocuk ve üzeri 258,76 TL olarak belirlenmiş olup çocuk sayısı arttıkça artmaktadır. Devlet Memurlarında ise her çocuk için 72 aylık olana kadar yaklaşık 51,35 TL, 72 aydan büyük olan her çocuk için yaklaşık 25,68 TL civarında çocuk parası ödemesi yapılmaktadır. 2 çocuğu olan bir memur 340,21 TL ödeme almaktadır. Tabi ki bu ödemeler ölene kadar yapılamayıp yardımların yaş sınırı yasalar tarafından belirlenmiştir. Bu yaş sınırı kız ve erkek çocuk olmasına göre değişmektedir. Devlet yasalara göre kız çocuklarına evlenene kadar ya da bir işe başlayana kadar yardım yapmaktadır. Erkek çocuklarda ise üst sınır 25 yaş olarak belirlenmiştir. Erkek çocuklarda yaş sınırına bakılmaksızın işe başlayan çocukların çocuk yardım parası ödemesi kesilir.

Çocuk parası ne zaman yatar?

Devlet memurlarının çocuk parasını alabilmesi için doğumdan sonra çalıştığı kurumdaki idari işler ya da sosyal işle müdürlüklerine gerekli evraklarla başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru yapılırken başvuru dilekçesi ve çocuk doğum bildirim evraklarını olmadı gerekmektedir. Başvuruda kullanılacak dilekçeler matbu halde ilgili müdürlüklerden temin edilebilmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra çocuk parası kaç günde yatar sorusunun cevabını almak için önce başvuru işlemlerinin eksiksiz tamamlanması gerekir. Devlet memuru olmayıp çalışan durumunda olanların çocuk parası için çalıştıkları iş yerindeki insan kaynakları bölümüne başvurmaları gerekmektedir. Başvurunun eksiksiz olarak yapılabilmesi için başvuru dilekçesi ve dilekçeye doğum raporunun bir fotokopisini eklemeleri gerekmektedir. Dilekçeye ekli olarak görevliye verilen doğum raporu daha çok resmi olacağı için evrakların unutulması veya ihmal edilmesi ihtimali olmayacağından daha doğru olacaktır.

Çocuk doğumundan sonra başvuru süreci kişinin kendine kalmıştır fakat başvuru yapmadan ödenek alınamayacağı için ne kadar erken yapılırsa ödeme o kadar çabuk kişinin eline geçecektir. Çocuk parası yardımında geriye dönük ödeme yapılmadığı için yetkili birimlere başvurunun vakitlice yapılmasında fayda vardır. Hak kaybı yaşamadan takip eden ilk maaşa ödeneğin yetişmesi için başvuru yapılmalıdır. Çocuk parası kaç günde yatar sorusunun kesin olarak şu kadar gündür demek mümkün değildir. Başvurunun yapıldığı ilin yoğunluğuna göre ilk ödeme süreleri değişmektedir. Bazı illerde bu süre bir hafta içerisinde olabiliyorken büyük ve işlerin yoğun olduğu illerde bu paranın yatması birkaç ayı bulmaktadır. Çocuk parası yardımı annenin veya babanın kimlik numaraları dikkate alınarak PTT hesabına yatırılmaktadır. Ödemenin sorgulaması e-devlet üzerinden rahatlıkla yapılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir