Çocuk Parası Kimlere Verilir?

Çocuk parası kimlere verilir konusu hakkında belirsizlikler nedeniyle son dönemde vatandaşların sorduğu sık sorulardan biridir. Çocuk yardımı parası, sigortalı olarak bir işte çalışan ve 0 ile 18 yaş arasında çocuğu bulunan kişilere verilmektedir. Çocuk yardımı parasından üvey çocuğu olan, bir çocuk için vasi durumunda bulunan, bakıma muhtaç olan bir çocuğun bakımını üstlenmiş olan kişiler de yararlanabilmektedir. Çocuk parası alabilmek için kişiler bağlı oldukları Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine başvuruda bulunmak durumundadır. Sigortalı olarak çalışmak da bu başvuru için aranan ilk şartlardan biridir.

Memurlara Çocuk Yardımı Parası Verilir Mi?

Her vatandaşa olduğu gibi memura çocuk parası yardımı yapılmaktadır. Memur olarak çalışmasını sürdüren kişi, öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek dilekçesini doldurmalı ve ilgili birime vermelidir. Yapılan incelemeler sonucunda başvuru onaylandığı takdirde gerekli sorgulamalar yapılarak yatırılacak olan tutar takip edilebilmektedir.

Çocuk parası yardımı alma koşulları Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi sayfasında da yer almaktadır. Kişiler bu alandan gerekli şartları taşıyıp taşımadıklarına dair de detaylı bilgi edinebilmektedir. Sorgulamalar E Devlet sisteminden yapılabileceği gibi, Alo 170 hattından ya da PTT şubelerinden de takip edilebilmektedir.

Kamu çalışanına çocuk parası yardımı yapılırken farklı şartlar da göz önünde bulundurulabilmektedir. Bu konu ile ilgili detaylı bilgi de yine SGK resmi sayfasında sunulmaktadır.

Vasi Olanlar Çocuk Yardımı Parası Alabiliyor Mu?

Çocuk parası kime verilir sorusunda değinildiği gibi, vasi durumunda olan kişiler de çocuk parası yardımı alabilmektedir. Bu kişilerin ise yapması gereken şey yine ilgili SGK müdürlüklerine bizzat başvuru gerçekleştirmektir. Vasiliği kanıtlayan belge ve sigortalı olarak çalışıldığını kanıtlamış olmak, başvuru için yeterli olmaktadır. Kişilerin başvuru esnasında TC kimlik numaralarının yazılı olduğu nüfus cüzdanları ile başvuru yapmaları gerekmektedir.

Vatandaşa çocuk parası yardımı konusunda destek verilmesinin ana sebebi ise, okul masraflarının ve eğitim gibi unsurların desteklenmesini sağlamaktır. 0 ile 6 yaş arasındaki çocuklara ödenen tutar ile 6 ile 18 yaş arasındaki çocuklar için ödenen tutarlar da farklılık göstermektedir.

Çocuk parası yardımı alma ile ilgili olarak belirlenen net tutarlar da 2018 yılı itibariyle 0 ile 6 yaş arası çocuklar için 51,35 TL, 6 ile 18 yaş arası çocuklar için ise 25,68 TL olarak belirlenmiştir. Rakamların farklı olmasının sebebi ise 6 yaştan daha küçük olan çocuklar için masrafların ve giderlerin daha fazla olmasıdır.

Vatandaşa çocuk parası yardımı yapılması ile birlikte, genç nüfusun daha çabuk desteklenmesi ve istihdam edilebilmesi için gerekli adımlar atılmış ve devlet tarafından büyük destek verilmiştir. Vatandaş 3 aydan 3 aya yatırılan bu tutarlar için gerekli sorgulamaları gerçekleştirebilirken, ödemesi yapılmayan ya da başvurusu onaylanmayan kişiler de yine SGK müdürlüklerinden gerekli bilgiyi edinebilmektedir.

Daha önce yayınladığımız "E-Devlet'ten Çocuk Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?" başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir