Çocuk Parası Nedir? Tüm Detayları

Devletin 0 ile 18 yaş aralığında bulunan çocuklarımızın eğitim ve bakımı için yapmış olduğu maddi katkıya çocuk parası denmektedir. Esasından çocuk para nedir sorusunu daha çok yeni çocuk sahibi olan bireyler sormaktadır. Zira çocuk parasının ne kadar olduğuna dair ya da hangi kapsamlarda verildiğine dair geniş kapsamlı bilgiler mevcuttur. 2015 yılında yürürlüğü giren çocuk parası yardımının yasal mevzuatı; Genel Çocuk Parası Yasası çerçevesince düzenlenmiştir. Bu noktada genel çocuk parasının ne olduğu, ne kadar olduğu, hangi şartlarda ödendiği ve hangi şartlarda kesildiği gibi konular bu yasa kapsamında şekillenmektedir. Bundan dolayı çocuk parası haklarını olup olmadığını merak eden bireyler bu yasa kapsamında bilgi edinebilmektedir.

Çocuk parası yardımı ile ilgili düzenlemeleri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yapmaktadır. Çocuklu ailelere destek konusunda 15 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe girmiş olan bu projeden canlı olarak doğan her çocuk, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak şartıyla faydalanabilmektedir. Anayasanın zorunlu kıldığı sorumluluklardan olan yardım çalışması da bu proje ile yerine getirilmiş ve sosyal devlet olarak ülkemizin adının yazılması başarılmıştır.

Kimler Çocuk Parası Alır?

Çocuk parası nedir sorusu çerçevesinde merak edilen sorulardan birisi de kimlerin çocuk parası alabilmeye hak kazandığı sorusudur. Bu doğrultuda çocuk parasının alınması için öncelikle sigortalı olunması şartı aranmaktadır. Ayrıca öz çocukların bakımı, eğitimi ve yetiştirilmesi amacıyla bu destek sağlanmaktadır. Bunun haricinde aşağıda sıralanan durumlarda çocuk parasının alınması söz konusu olmaktadır.

 • Evlat edinilen çocuklar
 • Mahkeme kararı sonrasında bakımınız altına alınmış olan çocuklar
 • Üvey çocuklar

Yukarıda sıralanan şartlar dahilinde çocuk parası ödemesi yapılmaktadır. Çocuk parasının hangi süreler içerisinde verildiğine dair farklı bilgiler de mevcut durumdadır. Bu kapsamda çocuk parasının 3 aydan 2 aya ödendiğini belirtmek gerekli olmaktadır.

Çocuk Parası Nedir Sorusunun Akıllara Getirdikleri

Çocuk parası nedir sorusunun yanıtı verirken; farklı soruların da yanıtı verilmiş olmaktadır. Bu doğrultuda çocuk parasının ne zamandan itibaren ödeneceğine dair pek çok soru işareti bulunmaktadır. Esasında çocuk parası çocukların doğumunu takip eden dönemlerde ödenmektedir. Çocuklar için alınacak olan ilk çocuk parası, şayet çocuğunuz Ocak ayında dünyaya gelmişse; Nisan, Temmuz veya Ekim ayı itibariyle ödenmeye başlamaktadır. İlk ödemeden sonra takip eden her üç ay sonunda çocuk parası ödenmektedir. Çocuk parasının miktarı çocukların yaşına göre değiştiği bilinmektedir. Zira çocukların yaşına göre yatırılacak olan çocuk parası otomatik olarak artmaktadır. Şayet engelli bir çocuğunuz varsa ve yine yüksek tutarda bir eğitim harcamalarınız mevcutsa çok daha yüksek oranlarda çocuk parası almak mümkün olmaktadır.

Daha önce yayınladığımız "Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödeniyor?" başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

Çocuk Parası Nedir? Tüm Detayları” için 2 yorum

 • 27 Eylül 2018 tarihinde, saat 21:26
  Permalink

  Dört çocuğum var ve sigortalı çalışmaktayım.en büyüğü 17 en küçüğü 12 yaşında çocuk parası için nereye başvurabilirim.ve çocuk parası alabilmek için devlet kurumundamı çalışmam gerekiyor.

  Yanıtla
  • 1 Ekim 2018 tarihinde, saat 15:24
   Permalink

   SGK’ya başvuru yapacaksınız.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir