Çocuk Parası Nereden Alınır?

Sevgili anneler ve anne olmaya adayı olanlar, doğum tarihinize az bir zaman kala çocuk parası nereden alınır, nasıl alınır gibi konuları sizlere detaylı olarak anlatmak istedik. Yürürlüğe girdiği günden beri büyük ilgi gören ve birçok kişinin destek aldığı çocuk parası hakkında aklınıza takılan soruları cevaplıyoruz. Merak ettiklerinizi yorum bölümünden bize iletebilirsiniz. Hızlı bir şekilde sizlere resmi kurumlardan alınan bilgiler doğrultusunda cevap verilecektir.

Çalışmakta olan bayanların ve izin alacak olan annelerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de çocuk parası nereden alınır konusudur. Çalışmayan annelerin süt parası olarak almış oldukları paralar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ilçelerde yer almakta olan Aile Sosyal Yardımlaşma ek hizmet binalarından verilmektedir. Ayrıca doğum parası alabilmeniz için çalışıyor ve SGK’lı olmanızda gereklidir.

Çocuk Parası Yardımı Nereden Alınır ?

Sevgili anneler, çocuk parası yardımı tutarı aileniz için değil, sizler için yapılmaktadır. Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu tutarı direk PTT üzerinden sizlerin adına yatırıyor ve sadece sizin çekebileceğiniz bir para olduğunu vurguluyor. Doğum parası yardımı alabilmeye ilişkin mesleki konuda bir sınırlama bulunmamaktadır. Memur olan ve olmayan tüm anneler bu hizmetten faydalanabiliyor. Çocuk parası almak için başvuru yapmanız şarttır. Başvuru yapmayanlara otomatik olarak yardım parası verilmez. Doğum yardımı alabilmek için anne ve bebeğin sağ olması da gerekli önemli hususlardan biridir. Ölü olarak doğan bir bebek olursa bunun için doğum yardımı yapılmamaktadır. Devletimiz Türk vatandaşlarına bu hakkı tanımaktadır, yabancı uyruklu vatandaşlar doğum parası yardımından faydalanamamaktadır.

Çocuk Parası Alabilmek Gerekli Olan Şartlar

Çocuk yardımı parası almanın da belli başlı şartları bulunmaktadır. Resmi olarak açıklanan çocuk parası şartlarından biri de T.C. vatandaşı olmaktır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğu halde yurt dışında yaşayanlar da bu hizmetten yararlanabilmektedir. Fakat yabancı uyruklu olup Türkiye’de yaşayan vatandaşlara bu hizmet verilmemektedir. Bu hususta çocuğun Türkiye’de doğup doğmaması önemli değildir.

Bu şartın dışarısında diğer önemli bir husus ise doğum işlemi esnasında çocuğun canlı olarak dünya ya gelmesidir. Ölü şekilde gerçekleşen doğumlardan sonra herhangi bir çocuk parası ödemesi yapılması mümkün değildir. 15 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe giren bu konunun doğumların da bu tarihten sonrasında olması gerekmektedir.

Daha önce yayınladığımız "2018 Çocuk Parası Yardımı Ne Kadardır?" başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir