Çocuk Parası Nereye Yatar?

Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın genç nüfusu artırmak amacı ile yaptığı çalışmalar neticesinde canlı doğan her Türk Vatandaşı çocuğu için yardım yapma kararı almıştır. 15 Mayıs 2015 tarihinde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile devlet artık doğan her çocuğun ailesine çocuk parası yardımında bulunacaktır. Bu yasadan yararlanabilmek için bu tarihten sonra doğmuş olmak ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartı aranmaktadır. Yapılacak olan ödemeler 15 Mayıs 2015 tarihinde ve sonrasında doğan çocukları kapsamaktadır. 15 Mayıs 2015 tarihinde yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname’de çocuk parası ile ilgili bütün ayrıntılar tek tek anlatılmaktadır. Bu yasaya göre yayınlanan tarihten önce doğan çocuklara ödeme yapılmayacağı belirtilmektedir. Ayrıca kendi çocuğu olmayıp evlatlık edinilen çocuklar da bu yardım kapsamına girmemektedir. Çocuk parası alabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartının ayrıntıları 5901 sayılı Kanunu (Türk Vatandaşlığı Kanunu)’nda düzenlenmiştir.

Çocuk Parası Nereye Yatar?

Çocuğun doğumundan sonra başvurular Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yaptığı yazılı açıklamadaki yerlere yapılmalıdır. Devlet memurları çalıştıkları kurumlara başvuru yapabilecek iken diğer kişiler ise ikamet ettikleri ildeki Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne veya Sosyal Hizmetler Merkezlerine başvuru yapabileceklerdir. Yurt dışında bulunan vatandaşlarımızda bu yardımdan yararlanabileceklerdir. Yararlanabilmek için konsolosluklara veya büyük elçiliklere başvurmalıdırlar.

Başvurularda istenen evrakların eksiksiz ve tam olarak yatırılmış olması ve doğru birime başvurunun yapılması oldukça önemlidir. Yapılan başvurular değerlendirildikten sonra çocuk yardım parası yaşıyor ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ise annenin adına yatırılacaktır. Şayet anne yaşamıyor veya Türk vatandaşı değil ise bu gibi durumlarda yardım parası babanın üzerine yatırılmaktadır. Çocuk parası, çocuğun doğumundan sonra sağ ve Türk vatandaşı ise anne adına veya değilse baba adına PTT hesaplarına yatırılır. Yatırılan çocuk parası nasıl alabilirim? sorusunun cevabı oldukça basittir. Şöyle ki; PTT hesabına kimin adına yatırıldı ise o kişi nüfus cüzdanı ile kendine en yakın PTT şubesine giderek çocuk parasını çekme işlemini gerçekleştirebilir. Annenin yerine babanın, babanın yerine annenin parayı çekmesi mümkün olmayıp kişinin bizzat kendinin gitmesi gerekmektedir.

Başvuru tarihini takip eden ayın 8’i ile 14’ü arasında sadece PTT hesaplarına yatırılan paranın başka bir hesaba yatırılması söz konusu değildir. Çocuk parasını belirlerken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ailedeki çocuk sayısına göre miktar belirlemesi yapmaktadır. Bakanlık yaptığı çalışmalar neticesinde birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü çocuk için farklı miktarlar belirlemiştir. Çocuk parası sorgulama işlemi yapan kişi çocuğunun kaçıncı olduğuna göre farklı ücretlerle karşılaşacaktır. Bakanlık tarafından sırasıyla ifade etmek gerekir ise birinci çocuğa 300 TL, ikinciye 400 TL, üçüncüye ise 600 TL çocuk parası yardımı yapılmaktadır.

Çocuk parasının yattığını nasıl öğrenirim?

15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğan çocuklar için çocuk parası yardımı yapılmayacak olmasına rağmen çocuk sayısı belirlenirken bu tarihten önce doğan çocuklar da bu sıralamaya katılacaktır. Daha iyi anlaşılması için örnek vermek gerekirse; 20 Şubat 2014 yılında doğan çocuktan dolayı yardım parası alınamayacaktır fakat ondan sonra 25 Haziran 2015 tarihinde dünyaya gelen ikinci çocuk devletten ikinci çocuk parası alacaktır. Çocuk parası sorgulaması yapan kişi bu çocuk için 400 TL ödemesi alacağını görecektir. Çocuk parasının yatıp yatmadığını öğrenmek isteyen kişi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Çağrı Merkezi olan ALO 170’i arayabilir. Çağrı merkezinden arama yapmak istemeyen veya ulaşamayanlar için bir diğer yol ise internetteki e devlet üzerinden sorgulama yapmaktır. www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden giriş yapan kişiler T.C kimlik numarası ve şifre girilerek çocuk parası sorgusu yapılarak kontrolünü sağlayabilir.

Daha önce yayınladığımız "Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödeniyor?" başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir