2018 Çocuk Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Çocuk parası, Türkiye’de çocukların bakımı ve eğitimi için devlet tarafından sağlanan maddi destek anlamına gelmektedir. Devlet bu desteği sadece 0 ile 18 yaş arasındaki çocuklar için sağlamaktadır. Kişiler bu desteği kendi çocukları için alabilirken, evlat edinilen çocuklar için ya da vasisi olunan çocuklar için de alınabilmektedir. Aynı zamanda devlet bu desteği, bakımı üstlenilen çocuklar için de ailelere sağlamaktadır. Yapılan bu yardıma ilişkin 2018 çocuk parası sorgulaması nasıl yapılır ile ilgili detaylara yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Anne çocuk parası yardımı 0-6 yaş ile 6-18 yaş arası çocuklarda rakamsal olarak farklılıklar göstermektedir. 3 aydan 3 aya ödenen bu rakam, 0-6 yaş arası çocuklar için 51,35 TL, 6 ile 18 yaş çocuklar için ise 25,68 TL olarak belirlenmiştir. Devlet bu desteği şartları taşıyan herkese tanımaktadır ancak; en önemli etken anne ya da babanın sigortalı olarak çalışıyor olmasıdır. Sigortalı olarak çalışan anne, baba ya da vasi, çocuk parası sorgulaması sağlayarak da gerekli bilgiyi edinebilmektedir. Kişiler bu konu ile ilgili olarak sıklıkla çocuk parası nereden sorgulanır sorusunu yöneltmektedir. Bu rakamın sorgulamasının yapılabilmesi için de pek çok olanak bulunmaktadır. Sorgulama yapılabilecek alanlar aşağıda yer almaktadır.

Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışma neticesinde vasi ya da ebeveynler çocuk parası için pek çok sorgulama gerçekleştirebilmektedir.

E Devlet Sisteminden Sorgulama

Çocuk parası sorgulaması nasıl yapılır sorusunun ilk yanıtı E Devlet sistemidir. E Devlet sistemi üzerinden kişiler istedikleri her bilgiye ulaşabilmektedir. Çocuk parası da ulaşılabilecek diğer faktörlerden biridir. E Devlet şifresi olanlar sisteme TC kimlik numarası ve şifreleri ile giriş yaptıktan sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sayfasından gerekli incelemeleri gerçekleştirebilmektedir. Bu yardımın alınabilmesi için kişilerin öncelikle bağlı oldukları SGK kurumundan gerekli başvuruyu da sağlamaları gerekmektedir. İşlemler yapıldıktan sonra ailenin incelemeleri sağlanmakta ve ödemeler verilen hesap numaralarına gerçekleştirilmektedir.

Alo 170 Hattından Sorgulama

Çocuk yardımı nasıl sorgulanır sorusuna bir diğer yanıt ise yine sigortalı olarak çalışan kişilerin sorgulama yapabildikleri hat olan Alo 170 hattıdır. Kişiler Alo 170’i arayıp TC kimlik numaralarını vererek adlarına herhangi bir çocuk yardımı yapılııp yapılmayacağını öğrenebilirken, durumu hakkında da bilgi sahibi olabilmektedir. 7 gün 24 saat çağrı merkezi tarafından verilen bu hizmet sayesinde kişiler istedikleri bilgilere de ulaşabilmektedir.

PTT Üzerinden Sorgulama

Çocuk yardımı nasıl sorgulanır sorusu için bir diğer aşama is PTT müdürlükleri ya da PTT şubeleridir. Kişiler çocuk parası yardımı için başvuruda bulunduktan sonra gerekli takipleri PTT üzerinden sağlayabilmektedir. PTT üzerinden alınabilecek bir hesap numarası SGK kurumuna verildiğinde ödemeler de buraya sağlanabilmektedir. Kişiler isteklerine göre Ziraat Bankası hesabı açtırara buraya da ödeme talebinde bulunabilmektedir. Akıllı telefonlara indirilen PTT uygulaması ile hesap hareketleri kontrol edilerek çocuk parası yatıp yatmadığı da kontrol altında tutulabilmektedir.

Daha önce yayınladığımız "Çocuk Parası Kimlere Verilir?" başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir