2018 Çocuk Parası Yardımı Maddeleri ve Koşulları

Devlet kurumları tarafından çocuklara farklı isimler ile maddi yardım yapılmaktadır. Bu yardımların bir kısmı belli şartlara göre yapılırken bir kısmında ise şart aranmamaktadır. Şartsız olan yardımlardan yararlanmak için ilgili birimlere başvuru yapılması yeterli olmaktadır. Çocuk parası yardımı adı altında bazen çalışan anne ya da babaların maaşlarına ilave edilirken bazen ise ayrı bir şekilde banka ya da PTT üzerinden verilmektedir. Ayrıca söz konusu yardımları veren kurum genellikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı olurken nadiren de olsa farklı bir kurum söz konusu yardımları verebilmektedir. Çocuk parası yardımı oldukça geniş bir ifade olup farklı yardımları da kapsadığından başvuru yapmadan önce tam olarak hangi yardımı kapsadığının bilinmesi gerekmektedir.

2018 SGK Çocuk Parası Yardımı Koşulları

Çocuk parası başvurusu yapmadan önce hangi şartların istendiğinin bilinmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yapılan başvuru reddedilmekte ve yapılan başvuru sadece zaman kaybı olmaktadır. İstenen şartlar ise yapılan yardıma göre farklılık göstermektedir. Bundan dolayı net bir şey söylemek mümkün değildir. Fakat çocuklar için verilen yardımlar tek tek değerlendirilerek gereken şartlar söylenebilmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı çocuk yardımı olarak birinci çocuğa 300 TL, ikinci çocuğa 400 TL, üçüncü ve daha sonraki çocuklara ise 600 TL vermektedir. Bu yardımdan yararlanabilmek için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru için herhangi bir şart aranmamakta olup canlı doğum yapan annelere yukarıdaki miktarlar ödenmektedir. Diğer yardımlar ise farklı kurumlar tarafından verilmektedir. Memur ailelere ayrı işçi ailelere ayrı çocuk yardımları yapılmaktadır ve bunların şartları da kurumlara göre farklılık gösterse de çok basit şartlardır.

SGK Çocuk Parası Yardımı

Çocuk parası başvurusu ile ilgili yukarıda genel bilgiler verilmiştir. Bunlardan devlet memurlar 0 ile 6 yaş arasındaki çocukları için 51,35 lira alırken 6 yaşından büyük çocukları için 25,68 lira almaktadır. Maddi durumu kötü olanlar için yine Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı farklı isim altında yardımlar vermektedir. Bu kişilerden hastanede doğum yapanlara bir defaya mahsus 70 lira alınmaktadır. Bunun dışında okul çağındaki çocuklar için de farklı yardımlar bulunmaktadır. İlköğretimde okuyan erkek öğrenciler için 30 lira verilirken kız öğrencilere 35 lira verilmektedir. Ortaöğretimde okuyan erkek öğrencilere 45 lira kız öğrencilere ise 55 lira yardım yapılmaktadır.

Bunların dışında çalışanlar için Asgari Geçim İndirimi (AGİ) adı altında eş ve çocuk parası verilmektedir. Bu para kişinin eşinin çalışıp çalışmaması ve çocuk sayısına bağlı olarak değişmektedir. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

 • Bekar ve çocuksuz ise 133,31 TL
 • Evli, eşi çalışıyor, çocuksuz ise 133,31 TL
 • Evli, eşi çalışıyor, 1 çocuklu ise 153,31 TL
 • Evli, eşi çalışıyor, 2 çocuklu ise 173,31 TL
 • Evli, eşi çalışıyor, 3 çocuklu ise 199,97 TL
 • Evli, eşi çalışıyor, 4 çocuklu ise 213,30 TL
 • Evli, eşi çalışmıyor, çocuksuz ise 159,98 TL
 • Evli, eşi çalışmıyor, 1 çocuklu ise 179,97 TL
 • Evli, eşi çalışmıyor, 2 çocuklu ise 199,97 TL
 • Evli, eşi çalışmıyor, 3 çocuklu ise 226,63 TL
 • Evli, eşi çalışmıyor, 4 çocuklu ise 226,63 TL

Bunların dışında ayrıca bir defaya mahsus emzirme parası adı altında 132 TL verilmekte olup ilgili yerlere başvuru yapılması gerekmektedir.

Bunlar dışında çocuk parası veren farklı kurumlar da bulunmaktadır. Hamilelik döneminde alınan izinler için kadın işçilere ücretler ödenmekte ve memurlar için de farklı yardımlar bulunmaktadır. Ayrıca sigorta primi indirimleri yapılmaktadır.

Daha önce yayınladığımız "Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödeniyor?" başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir