2018 Çocuk Parası Yardımı Ne Kadardır?

Devletimiz çocuk sahibi olan ailelere yardımlarda bulunuyor. Bu yardımlardan birisi de çocuk parası olarak belirlenmiş. Sahip olduğunuz çocuk sayısına göre devlet size belli bir ücret vermektedir. Bir çocuklu ailenin aldığı yardımla iki, üç çocuklu ailenin aldığı yardım parası farklıdır. 2018 çocuk parası yardımı ne kadar şeklindeki açıklamaları devlet yetkililerinden öğrendik ve aşağıda paylaşıyoruz.

Çocuk parası yardımı almak isteyen herkes önce nasıl başvuru yapılacağını sonra da çocuk parası yardımı ne kadar olduğunu araştırmaktadır. Kısaca çocuk parasından bahsedecek olursak; çocuk parası yardımı doğum ücretlerini karşılamak, çocuğunuzun ihtiyaçlarını almak için devlet tarafından yapılan desteğin genel adıdır. Bu yardımlar çocuklarınızın her yaşında verilecek olan yardımlardır. İhtiyacı olan ebeveynler çocukları dünyaya gelmeden bir süre önce ya da doğum yaptıktan sonra yardıma ihtiyaç duyabilmektedirler. Yardım konusundaki eksikliklerin fark edilmesi üzerine Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve Belediyeler duruma el atmış ve gerekli incelemeleri başlatmıştır.

Çocuk parası ücreti, belli şartlara göre belli miktarda verilmektedir. Ailenin durumu, çocuk sayısı gibi incelemeler yapılır ve başvuru sonuçlanır. Sonuçlanan başvuruya göre ebeveynlere yardım parası verilir. Hatırlatmamız gerekir ki, çocuk yardımı alabilmeniz için sigortalı bir işte çalışıyor olmanız gerekmektedir.  

Çocuk parası ne kadar ?

Çocuk parası yardımına ilişkin düzenlemeler 15 Mayıs 2015’te tamamlanmış ve bu tarihte yürürlüğe girmiştir. 2015 yılından itibaren devlet çocuğu olan tüm ailelere yardımda bulunmaktadır. Çocuk sayısına göre yardım miktarının da değiştiğini belirtmiştik. Peki 1-2-3 ve daha fazla çocuk için çocuk parası yardımı ne kadar biliyor musunuz? İşte aşağıda belirtiyoruz…

1 çocuğu olan ailelere verilecek yardım: 300 TL
2 çocuk sahibi olanlara ödenecek para: 400 TL
3 ve daha fazla çocuğu olanlara ise: 600 TL yardımda bulunulmaktadır. 

İkiz sahibi ailelere doğum için 700 TL yardım verilmektedir. Üçüz çocuklara 1.300, dördüz ve daha fazlası için ise 1.600 TL yardımda bulunulmaktadır.

Doğum parası yardımı 15 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe girdiği için bu tarihten önce doğan çocuklara yardımda bulunulmamaktadır. Bu tarihten sonra doğan çocuklar için yukarıda belirttiğimiz yardımların verilmesi öngörülmüştür. Bu tarihten sonra doğan çocuklar için hesaplanacak yardım ücreti diğer çocuklar hesaba katılarak yapılmaktadır. Örnek verecek olursa 15 Mayıs 2015’ten önce 1 çocuğunuz doğduğunu varsayalım. Bu tarihten sonra 1 çocuğunuz daha doğdu. Siz 2. çocuk parasını yani toplamda 400TL doğum yardımı alacaksınız.  

Çocuk parası ücreti

Çocuk parası yardımı ödemeleri üç aydan üç aya olacak şekilde yapılıyor. Çocuğunuz doğduğu aydan sonra 3 aylık periyotlar şeklinde ödemeleriniz yapılmaya başlanacaktır. Konuyla ilgili takıldığınız bilgileri aşağıdaki yorum alanına yazarak sorabilirsiniz.

Daha önce yayınladığımız "Çocuk Yardımı Parası Nedir?" başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir