Çocuk Yardımı Parası Nedir?

Çocuk yardımı parası nedir sorusuna dair konular son dönemlerde pek çok kişi tarafından sorulmakta ve arama motorlarından da sıklıkla aratılmaktadır. Çocuk yardımı parası ile ilgili de pek çok farklı soru daha yöneltilmektedir. Çocuk yardımı parası, kişilerin sigortalı olarak çalışmak kaydı ile; evlat edindikleri çocuklar, vasisi oldukları çocuklar, kendilerine ait çocuklar ya da bakımını üstlendikleri çocuklar için devlet tarafından aldıkları destek parası anlamını taşımaktadır. Bu paranın devlet tarafından alınabilmesi için de kişinin himayesinde bulunan 0 ile 18 yaş arasında çocuklarının bulunması gerekmektedir. Devletin bu desteği sağlamasındaki ana neden ise, eğitim ve bakım masrafları konusunda destek verilmesidir. Bu çalışma, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çerçevesinde yürütülmektedir.

Çocuk yardımı parası nedir sorusuna verilecek bir diğer yanıt ise, çocukların gelişiminin ve istihdamının desteklenmesi amacı ile yapılan maddi yardım anlamını da taşıyabilmektedir. Çocukların çok daha iyi bir geleceğe sahip olması, eğitim alabilmesi ve sağlıklı nesiller oluşabilmesi için bu destek sağlanmaktadır. Kişilere ödenen tutarlar yaşa göre değişiklik göstermektedir. 0 ve 6 yaş arasındaki çocuklar için ödenen tutar 51,35 TL 6 ve 18 yaşının arasındaki çocuklar için ise 25,68 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutarlar asgari geçim indirimi adı altında maaş ile birlikte de verilebilirken 3 aydan 3 aya olacak şekilde de kişilere ödenebilmektedir.

Çocuk yardımı parası için nasıl başvurulması gerektiği ya da nasıl takip edildiği gibi sorular da kafalarda soru işareti bırakmaktadır. Aşağıda da bu soruların cevaplarına yer verilmiştir.

Çocuk Yardımı Parası İçin Nereye Başvurulmalıdır?

Çocuk yardımı parası almak isteyen vasi ya da ebeveynler başvurularını Sosyal Güvenlik Kurumları aracılığı ile sağlamaktadır. Bu kuruma verilecek dilekçe ile kişiler başvurularını gerçekleştirmiş olmaktadır. Kesinlikle sigortalı olmayan kişiler bu yardımı alamamaktadır. Bu nedenle ebeveynlerden ya da vasilerden hangisi sigortalı olarak çalışıyor ise o kişinin yardım için kimliği ile birlikte başvuruda bulunması gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu, yapılan başvuruyu değerlendirdikten sonra kişilere ait tutarları düzenli olarak yatırmaktadır.

Çocuk Yardımı Parası Takibi

Çocuk yardımı parası nedir? sorusundan sonra en çok sorulan soru da başvuru sonrasında yardım içn takibin nasıl yapılacağı konusudur. Bu konuda dilekçelerini Sosyal Güvenlik Kurumu’na verdikten sonra başvurusunu tamamlayan kişiler, ödemelerini Ziraat Bankası ya da PTT üzerinden almaktadır. Takipler cep şubeciliği aracılığı ile bu platformlar üzerinden sağlanabilmektedir.

Sorgulamalar ise E Devlet üzerinden, Alo 170 hattından ya da Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile sağlanabilmektedir. Kişiler E Devlet üzerinden sorgulama yaparken TC kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yapmak durumundadır. E devlet şifresi bulunmayan kişiler PTT şubelerinden 2 TL karşılığında şifre talebinde bulunarak giriş yapabilmektedir. E Devlet sistemine başarı ile giriş yapan kişiler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sayfasına giriş yaparak buradan takip gerçekleştirebilmektedir.

Alo 170 hattı da yine sigortalı çalışan kişilere dair tüm bilgileri sunmaktadır. TC kimlik numarasının müşteri temsilcisine aktarılması sonrasında çocuk yardımı parası ile ilgili sorgulama gerçekleştirmek de mümkün olabilmektedir.

Son olarak da kişiler yine başvuru yaptıkları Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat ederek yapmış oldukları başvurunun sonucunu sorgulayabilmekte, ödeneğin ne zaman yatacağına dair de detaylı bilgi talebinde bulunabilmektedir. Çocuk parası yardımı nedir? sorusundan çok kişilerin sormuş olduğu diğer hususlarda kişiler bu adımları takip ederek gerekli sorgulamaları, başvuruları ve detaylı bilgiyi edinebilmekte, yardımı almak için işlem sağlayabilmektedir.

Daha önce yayınladığımız "2018 Çocuk Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?" başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir