Devlet Memurları Çocuk Parası Alıyor mu?

Devletimiz tarafından her çocuk için belli bir miktarda para yardımı yapılmaktadır. Peki devlet memurları çocuk parası yardımı alabilir mi? Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 2016 yılında çıkartmış olduğu yasa gereği yeni doğum yapmış kişilere ilk çocuk için ayrı 2. çocuk için ayrı ve üçüncü çocuk için ayrı olmak şartıyla yardım yapmaktadır.

Bu yardımlar çalışan çalışmayan farkı gözetmeksizin herkese ödenmektedir. Dolayısıyla çalışmakta olan devlet memurları da çocuk parası yardımında faydalanabilmektedir.

Çocuk Yardımı Parası Ne Kadar?

Çocuk yardım parası devletimiz tarafından ödenmekte olup bu yardım sadece ama sadece anneye verilmektedir. Bu yardımdan faydalanmak isteyen kişiler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvurarak yardım alabilirler.

Bu yardım 2018 yılı itibariyle ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve daha sonraki çocuklar için 600 TL olarak uygun görülmüştür. Bu konuyla ilgili bazı kişiler yorum aracılığıyla bizlere “Çocuk parası geri ödenecek mi? diye soruyor. Adı üstünde yardım olarak ödenen çocuk parası için sizden geri ödeme alınmaz. Kimse böyle bir geri ödemeyi sizden talep edemez.

Not: Sizler de bu konu hakkında görüşlerinizi paylaşmak için konu altında bulunan yorum kısmından iletebilirsiniz.

Daha önce yayınladığımız "Yeni Doğan Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?" başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir