Doğum Parası İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bugün sizlere doğum parası almak isteyen kişilerin hangi evraklara ihtiyaç olduğunu anlatacağız. Sizler de doğum parası almak istiyorsanız gerekli evraklara ve yapmanız gerekenlere bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Doğum Parası Nedir?

Doğum parası Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının 2016 yılında çıkarmış olduğu bir yasadır bu yasa gereği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı eşlerin ilk çocuklarına ayrı 2. çocuklarına ayrı ve 3 veya daha fazla çocuklarına ayrı bir tutarda ödeme yapmasıdır. Bu ödemeler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sadece anneye yapılmakta olup PTT aracılığı ile alınmaktadır.

Doğrum parası için gerekli evraklar hazırlandıktan sonra bulunduğunuz şehirdeki SGK’ya giderek evrak teslim etmeniz gerekmektedir. Bunun ardından doğum parası yardımı almanız için işlemler başlatılacaktır.

Doğum Parası için istenilen evraklar

  1. Doğum belgesi
  2. Annenin kimlik fotokopisi
  3. Bebeğin kimlik fotokopisi

Yukarıda belirtilen evrakları hazırlayıp dilerseniz Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne başvuruda bulunabilir, dilerseniz dilekçeye ek olarak evraklarla birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvurarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bazı arkadaşlarımız Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’nün yaşadıkları şehirde bulunmadığını söylemiş. Eğer ilçede yaşıyorsanız İl’e başvuru yapabilirsiniz. Her ilde mutlaka İl Müdürlüğü bulunmaktadır.Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne başvuru yaparak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Daha önce yayınladığımız "Devlet Memurları Çocuk Parası Alıyor mu?" başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir