E-Devlet’ten Çocuk Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Çocuk parası, çocukların eğitim ve bakımı için devlet tarafında verilen destek parasıdır. Çocuk parasını almaya hak kazanmış olan aileler, çocuk parası sorgulaması ile destek parasının yatıp yatmadığını öğrenebilmektedir. Çocuk parasının üç farklı şekilde sorgulanması söz konusu olmaktadır. Bunlar;

 • E-Devlet Sistemi Üzerinden Sorgulama
 • PTT Şubeleri Üzerinden Sorgulama
 • ALO 170 Üzerinden Sorgulama

Çocuk parası PTT şubelerine yatmaktadır. Dolayısıyla ilk akla gelen yöntem bizzat PTT şubelerine gidere çocuk parası sorgulama işleminin yapılmasıdır. Bunun için yaşadığınız bölgeye en yakın PTT şubesine bizzat giderek ilgili kişiye bu konuya dair bir araştırma yapmanız yeterli olmaktadır. Esasında çocuk parası, kısa süre içerisinde yatması söz konusu bir işlem olarak tanımlanmaktadır. Özellikle yeni doğan çocuk parasının yatırılması süresinin en erken 15 gün içinde olduğu bilinmektedir. Çocuk parasının yatacağı süreye dair bilgi sahibi olmak sayesinde çocuk parası sorgulama işleminin ne zaman yapılması gerekli olduğuna dair bir tahminde bulunmanız da mümkün olmaktadır.

Ülkemizde birçok alanda sosyal yardımlar yapılmakta olup bunların bazıları teşvik bazıları ise yardım amaçlı yapılmaktadır. Söz konusu yardımlar farklı kurumlar tarafından verilebilmektedir. Fakat bu konuda hizmet veren kurumların başında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı gelmektedir. Maddi durumu kötü olan kişilere yapılan yardımların yanı sıra genel yardımlar da bu vakıf üzerinde yapılmaktadır. 15 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe giren yasa ile birlikte bu vakıf üzerinden doğum parası yardımı da verilmeye başlamıştır. Böylece vakfın insanlara sağlamış olduğu maddi desteğe bir yenisi eklenmiştir. Buradan yapılacak başvurusu sonucunda çocuk parası sorgulama işlemi e-devlet üzerinden takip edilebilmekte ve ilgili yerlere yatırıldığı buradan görülebilmektedir.

Çocuk Parası Nasıl Sorgulanır?

Çocuk parası sorgulama işlemi için öncelikle e-devlete giriş yapılması gerekmektedir. Yukarıda giriş yöntemlerinden bir tanesi hakkında kısa bir bilgi verilmiştir. Bunun dışında elektronik imza, kimlik kartı, mobil imza ile de giriş yapılabildiği gibi internet bankacılığı üzerinden de giriş yapılabilmektedir. E-Devlet çocuk parası sorgulaması sayesinde rahatlıkla doğum parası yardımının yatıp yatmadığı öğrenilebilmektedir. Bunun dışında başka bir yöntem daha bulunmaktadır. Telefon üzerinden hizmet veren devlet kurumları bulunmakta olup bunlardan ALO 170 hattı aranarak sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus bulunmaktadır. Başvuru yapıldıktan sonra paranın yatma süre 15 ile 45 gün arasında değişebilmektedir. Bunun dikkate alınması ve sorgulamadan çıkan sonucun buna göre yorumlanması gerekmektedir.

Kanun’da Çocuk Parası Sorgulaması

15 Mayıs 2015 tarihinde çıkan yasada çocuk parası yardımı ile ilgili bütün hususlar net bir şekilde açıklanmıştır. Yasanın yürürlüğe girdikten sonra doğan çocuklar için bu yardım ödenmekte olup daha öncesi için böyle bir yardım yapılmamaktadır. Çocuk yardımının miktarı doğan bebeğin kaçıncı çocuk olduğuna göre farklılık göstermektedir. Bundan dolayı yasadan önce doğan çocuklarda bu sayıya dahildir. İlgili yasaya göre doğan ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve daha fazlası için ise 600 TL yardım yapılmaktadır. Bunun yardımları alabilmek için başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru yapmak için ise canlı doğan bebeğe ait doğum raporu gerekmektedir. Bu rapor ve bebeğin kimliği ile birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın ilgili birimine başvuru yapıldığında 10 ile 45 gün içinde belirtilen ücretler PTT’ye yatırılmaktadır. Bu ücretler annenin adına yatırılmakta olup anneden başkasının çekmesi mümkün değildir. Paranın ne zaman yattığı ise e-devlet çocuk parası sorgulama ile öğrenilebilmektedir.

Daha önce yayınladığımız "2018 Çocuk Parası Nasıl Alınır?" başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

E-Devlet’ten Çocuk Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?” için 2 yorum

 • 1 Ekim 2018 tarihinde, saat 17:00
  Permalink

  1.5yasında oğlum var yardıma muhtacimm ve kızımın kitap alacak durumum yok 8 yasinda kizimvar sezonluk işçiyim işten çıkardılar 3 gün oldu yardımcı olursanız seviniriz tşk

  Yanıtla
  • 2 Ekim 2018 tarihinde, saat 08:32
   Permalink

   Kaymakamlık ve Valiliğe giderek durumunuzu belirtebilir ve yardım isteyebilirsiniz. Kaymakamlığın genellikle yardım vakfı oluyor.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir