Kimler Çocuk Parası Alabilir? 2018 Çocuk Parası Alma Şartları

Ülkemiz anayasada da belirtildiği üzere sosyal bir devlettir. Sosyal devlet olmanın gereği olarak özellikle maddi durumu kötü olan kişiler başta olmak üzere çok sayıda kişiye maddi yardımlar vermektedir. Kömür yardımı, gıda yardımı, çocuk yardımı gibi çok sayıda maddi yardım verilmektedir. Söz konusu yardımlar arasında çocuk parası da bulunmakta olup belli şartlara göre verilmektedir. Çocuk parası kime verilir sorusunun cevabını burada bulunan şartlar vermektedir. 15 Mayıs 2015 tarihinde çıkan yasa ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve canlı doğum yapan her anneye doğum yardımı adı altında maddi destek sağlanmaktadır. Söz konusu destek ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve diğerleri için ise 600 TL’dir.

Kimlere Çocuk Parası Verilir?

Çocuk parası ile ilgili genel bilgiler yukarıda yer almaktadır. 2018 Çocuk parası kime verilir sorusunun cevabının bir bölümü de yine yukarıda belirtilmiştir. Öncelikle bu parayı alabilmek için canlı doğum yapmış olunması gerekmektedir. 9 ay boyunca bebeğini canlı bir şekilde karnında taşımış fakat gelişen olumsuz bir komplikasyon nedeniyle bebeğini doğum esnasında kaybetmiş olan kişilere söz konusu yardım yapılmamaktadır. Bu ücretin kime ödeneceği ile ilgili hususlar ilgili yasada net olarak belirtilmiştir.

Öncelikle çocuk parasının alınabilmesi için anne ya da babadan en az bir tanesinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Yapılan başvurunun incelenmesi sonucunda herhangi bir sorun olmaz ve yardım onaylanırsa anne adına PTT’ye yatırılmaktadır. Anne nüfus cüzdanı ile giderek bu parayı çekebilmektedir. Annenin hayatta ve Türk vatandaşı olması durumunda söz konusu parayı anneden başkasının alması mümkün değildir. Fakat doğum esnasında annenin hayatını kaybetmesi durumunda bu para babaya ödenmektedir. Annenin Türk vatandaşı olmaması durumunda da para yine babaya ödenmektedir. Kimler çocuk parası alır şeklindeki sorunun cevabı başvurunun onaylanması halinde buradaki durumlara göre anne ya da baba almaktadır.

2018 Çocuk Parası Başvurusu

Çocuk parasını alabilmek için başvuru yapılması gerekmekte olup başvuru yapmayan kişilere bu para ödenmemektedir. Çocuk parası alma şartları arasında ekstra bir madde bulunmamaktadır. Türk vatandaşı olan ve canlı doğum yapan herkes çocuk parası alabilmek için başvuru yapabilir. Bunlar dışında herhangi bir şart aranmamaktadır. Anneleri çalışması, işsiz ya da ev hanımı olması, sigorta primi borcu olması, memur olması gibi durumlar çocuk parasını almaya engel değildir. Çocuk parasını almak için başvuru yaparken bir takım belgelerin ilgili birime teslim edilmesi gerekmektedir. Canlı doğum yapıldığına dair hastane tarafından verilen raporla çıkartılan bebeğin kimliği istenmektedir. Bu kimlik ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde faaliyetlerini yürüten Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın ilgili birimine başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuruyu anne ya da baba yapabilmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra verilen belgeler incelemekte ve eksik varsa tamamlanması istenmektedir. Eksik belge olmaması halinde başvuru tarihinde 15 ile 45 gün sonra çocuk parası PTT’ye anne adına yatırılmaktadır.

Çocuk parası alma şartları yerine getirmesi kolay şartlar olup bunun birçok nedeni bulunmaktadır. Devlet tarafından herkese verilen bu yardım hem doğum sonrası maddi olarak bir nebze de olsa insanların rahatlamasını sağlamak hem de çocuk sayısının artması için teşvik etmektir. Genç nüfus sayısının sürekli artması ve buna bağlı olarak ülkenin yaşlanmaması gelecek adına son derece önemlidir. Aksi durumda genç nüfus zamanla azalacak ve bu da devletin pek çok alanda zayıflamasına neden olacaktır.

Daha önce yayınladığımız "Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödeniyor?" başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

Kimler Çocuk Parası Alabilir? 2018 Çocuk Parası Alma Şartları” için bir yorum

  • 1 Ekim 2018 tarihinde, saat 10:17
    Permalink

    Yanlız bise danışmak istiyorum bu çocuk parasına başvurmaya gittiğimde sigortasız ailelere verilmiyor dendi . Doğrumu acaba?

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir