Ptt Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEYS) Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Ülkemizde eğitimin 12 yıllık kısmının zorunlu yapılması ile okula giden çocuk sayısında ve üniversite mezun sayısında artış meydana gelmiştir. Okuyan öğrenci sayısının artmasının yanında okumak için maddi olarak yeterli olmayan ailelerin çocuklarının da okula gitme zorunluluğu oluşmaktadır. Bu durumda maddi durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarına eğitim için destek yardımı yapılması gerekmektedir.  Bu yardım yapılmasının en önemli sebebi de ilköğretim sonrasında çocukları orta öğretime devam etmelerini sağlamaktır. Bu destekte kız çocuklarına öncelik verilmektedir. Kız çocuklarının okula gitme oranı düşük olduğu için bu yardımı vererek ailelerin kız çocuklarını okula göndermeleri sağlanacaktır. Bu destek için başvuruda bulunanlar Ptt şartlı eğitim yardımı sorgulama işlemi ile bu destekten yararlanıp yararlanamadığını öğrenebilmektedirler.

Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü tarafından tüm öğrencilerin eğitim hakkından yararlanması amacıyla verilmekte olan bu yardım ile öğrencileri eğitim masraflarının karşılanması ve rahat bir şekilde eğitim hayatlarının devam etmesi hedeflenmektedir. Şartlı eğitim yardımı kısaca ŞEYS yardımı olarak adlandırılmaktadır ve öğrencilerin eğitim hayatlarını devam ettirebilmeleri için verilmektedir.

Şeys Yardımı Alma Şartları

Öğrencilerin bu yardım parasını alabilmek için öncelikle başvuru şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir. Başvuru şartlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Yardım için başvuruda bulunacak çocuğun 5-18 yaş aralığında örgün öğretimde eğitim alıyor  olması gerekmektedir.
  • Yardım için başvuruda bulunacak çocuğun özel okulda okumaması ve özel eğitim alıyor olmaması gerekmektedir.
  • Yardım için başvuru yapan kişinin veya yaşamış olduğu hanede bir başka kimsenin Sosyal güvencesinin olmaması gerekmektedir.
  • 3294 sayılı kanun kapsamında hanenin muhtaçlık sınırının(423,58TL) altında olması gerekmektedir.

Bu yardım için yapılan başvuruda istenen evraklar toparlanıp gerekli şartlar yerine getirildiğinde Şartlı Eğitim Yardımı alınabilmektedir. Bu yardımı almaya hak kazananlar paralarını Ptt şartlı eğitim yardımı sorgulama kısmından sorgulayarak alabilmektedirler. Ptt’nin resmi internet sitesi ziyaret edildiğinde bu sitede yer alan ASPB ödemeleri bölümünde ŞEY ödemelerinin yapıldığı bölümden gerekli sorgulama yapılarak çocuk başına para alınabilmektedir. Ptt şartlı eğitim yardımı sorgulama kısmından ŞEY ödemeleri sorgulanabildiği gibi e-devletten de ilgili bölüme girip yardım parasının yatıp yatmadığı öğrenilebilmektedir.

Daha önce yayınladığımız "Şartlı Sağlık Yardımı Sorgulaması Nasıl Yapılır?" başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir