2018 PTT’den Çocuk Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Genç neslin artırılması amacı ile yapılan yeni çalışmalar içerisinde olan çocuk parası 15 Mayıs 2015 tarihinde karara bağlanmıştır. Kanuna göre; bu tarihten sonra doğan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan çocuk için çocuk parası yardımı yapılacaktır. Çocuk parası çocuk sayısına göre değişmekle birlikte bu ödeme işlemleri PTT hesapları üzerinden yapılmaktadır. PTT şubelerinden çocuk parası sorgulaması nasıl yapılır sorusunun cevabını birçok kişi bilmiyor. Böylesine basit bir işlemi bilmeyenler için yazımızda detaylı olarak açıklıyoruz.

Çocuk parası ödemeleri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yazılı açıklama ile belirlediği birimlere yapılan başvuru işlemleri ile gerçekleşmektedir. Bu işlemlerin gerçekleşme süresi başvurunun yapıldığı ilin büyüklüğüne ve yoğunluğuna göre değişmekle birlikte yaklaşık olarak 15 ile 45 gün içerisinde neticelenmektedir. Çocuk parası anne üzerine yatırılır şayet anne sağ değil ise veya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil ise bu durumda PTT çocuk parası babanın adına yatırılır. Bütün işlemler gerçekleştirilip, evraklar teslim edilip başvuru yapıldıktan sonra çocuk parasının yatıp yatmadığının takibinin yapılması gerekmektedir. Bunun için de PTT’den çocuk parası sorgulama işleminin yapılması gerekmektedir. Devamlı şubelere gidilerek sorgulama yapmak meşakkatli olacağından bu sorgulamayı yapmanın farklı yolları olması gerekmektedir. Daha kolay olan yollar ise internetten e-devlet üzerinden, ALO 170’den yapmaktır.

E-Devlet’ten Para Sorgulama

Çocuk parası sorgulama yöntemlerinden birincisi; sağ ve Türk vatandaşı ise annenin kimlik numarasından değil ise Türk vatandaşı olan babanın kimlik numarası ile e-devletten sorgulamaktır. Bunun için ilk adım olarak www.turkiye.org adresinden e-devlet  portalına giriş yapılmasıdır. Bu portaldan çocuk parası sorgulaması yapmak için anne veya duruma göre babanın TC Kimlik numarası ve şifresi girilerek takibi yapılır. Şayet kişinin e-devlet şifresi yok ise nüfus cüzdanı ile gidilen PTT şubesinden 2 TL karşılığında e-devlet ilk şifresi alınabilir. Bu şifreyi kişi sonra istediği şifre ile kendisi değiştirebilir. E-devlete giriş yapıldıktan sonra ödemeler başlığı altında çocuk parasının yatırılıp yatırılmadığı görülebilir.

PTT’den Para Sorgulama

E-devlet üzerinden sorgulama yapamayanlar için bir başka yol ise PTT’den çocuk parası sorgulama işlemini yapmaktır. Yaşanılan mekâna en yakın PTT şubesine gidilerek nüfus cüzdanı ile yapılacak sorgulama için kişinin kendisinin gitmesi gerekmektedir. Yapılan sorgulamada şayet çocuk parası yatmış ise kimin üzerine yattı ise ancak o kişi çekebilir. Yani annenin üzerine yattı ise sadece anne çekebilir eşi veya bir başkası asla çekemez. PTT çocuk parası ödemesi öğrenmek yerine sadece bu konu için değil birçok konu hakkında bilgi alınabilecek ALO 170  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çağrı merkezi aranarak da takip yapılabilir. Başvurunun hangi aşamada olduğu, paranın yatıp yatmadığı gibi birçok konu hakkında bilgi alınabilir, sorgulama yapılabilir. Bu hattan bilgi alabilmek için hizmetten yararlanacak olan kişinin araması gerekmektedir. Arayan kişinin hizmeti alacak olan kişi olduğundan emin olmak için bazı güvenlik soruları sorulacaktır.

PTT’den Para Sorgulama Nasıl Yapılır?

Evraklar tam ve eksiksiz olarak doğru yere başvuru yapıldıktan sonra çocuk parasını herkes uzun veya kısa vadede muhakkak almaktadır. Fakat kişiler yine de yatıp yatmadığından veya yatacağından kesin olarak emin olmak istemektedir. Bunun için de PTT çocuk parası sorgulama işlemlerini yapmaktadır. İş yoğunluğunun az olduğu küçük yerleşim yerlerinde daha kısa olmakla birlikte en az 15 gün sonrasında para yatırma gerçekleşmektedir. İstanbul gibi büyük şehirlerde en az 45 gün içerisinde gerçekleşirken nadir bazı yerlerde daha kısa zamanda işlem gerçekleşebilir. Gerekli görülen kontroller yapılıp işlemler gerçekleştikten sonra genellikle yaklaşık bir ay sonra çocuk parası yatırılmış oluyor. Çocuğun doğumu gerçekleştikten yaklaşık 1 veya 1,5 ay sonra en yakın PTT şubesine nüfus cüzdanı ile gidilerek sorgulama yapılıp yatırıldı ise para çekme işlemi gerçekleştirilebilir.

Daha önce yayınladığımız "Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödeniyor?" başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

2018 PTT’den Çocuk Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?” için 4 yorum

 • 30 Nisan 2018 tarihinde, saat 10:55
  Permalink

  Pttden yapılan sorgulama için ücret alınıyor mu bilginiz varmı.

  Yanıtla
  • 2 Mayıs 2018 tarihinde, saat 09:31
   Permalink

   Merhaba, Ptt ile yapacağınız sorgulamalarda sizden ücret talep edilmemektedir.

   Yanıtla
 • 3 Ağustos 2018 tarihinde, saat 22:04
  Permalink

  Merhaba çocuk yardımı ödeme aşamasında ne demek ?
  Ptt ye gidiyorum kimliğimle herhangi bir para görünmüyor diyor ?
  E devletten baktığımda 3 temmuzda başvuru yapılmış ödeme aşamasında yazıyor ne zaman yatar ?

  Yanıtla
  • 8 Ağustos 2018 tarihinde, saat 22:51
   Permalink

   Ödemeniz hesaplanmış ve en kısa zamanda yatırılacaktır. Bölgeye göre toplu ödemeler yapıldığı zaman hesaplara geçer.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir