Şartlı Eğitim ve Sağlık Yardımı (ŞEYS) Başvurusu Nasıl Yapılır?

Temel eğitim ve temel sağlık hizmetlerinden yoksul kişilerin daha iyi standartlarda yararlanabilmesi için belli şartlarda yapılan nakdi yardıma Şartlı Eğitim Yardımı ve Şartlı Sağlık Yardımı denir. Alacağınız yardım eğitim içinse şartlı eğitim yardımı olarak adlandırılırken, alacağınız yardım sağlık için olduğunda şartlı sağlık yardımı denilmektedir. Kısa ismiyle şeys yardımı olarakta bilinmektedir.

Şartlı denilmesinin sebebi ise belli şartlar doğrultusunda verilmesidir. Şeys yardımında şartlılık ilkesi göz önünde bulundurularak birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de bu tarz yardımlardan vatandaşların faydalanmasının önü açılmıştır.

ŞEYS Yardımı Başvuru Koşulları Nedir?

3294 sayılı kanun ile yürürlüğe giren şartlı eğitim ve sağlık yardımından faydalanmak için öğrenciye bakmakla yükümü velinin hiçbir sosyal güvenlik kurumuna tabi olmaması gerekmektedir. Başlıca şart ise temel sağlık ve temel eğitim hizmetlerinden yararlanamıyor olması göz önünde bulundurulmaktadır. Öğrencinin ailesinde hiçbir kişinin (yaşadığı evde) sosyal güvenlik güvencesinin olmaması şartı aranmaktadır. Bu şartı yerine getiren aileler yaptıkları başvurular sonrasında tespit edilir ve bir karara varılır.

Şeys Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şeys yardımını almak için gerekli koşulları yerine getirenler ilköğretim ve ortaokul öğrencileri için farklı ücretlerde yardım alabilirler. Kız ve erkek öğrenciler için farklı yardım ücretleri ödenmektedir. Peki başvurular nereye ve nasıl yapılıyor?

İl merkezindeki Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne giderek şeys yardımı başvurusu yapabilirsiniz. Veya bir ilçede yaşıyorsanız ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bu vakıflar genellikle Kaymakamlık bünyesinde bulunmaktadır. Başvuru yapmak için bu vakfa kaydınızın bulunması gerekmektedir. Eğer ki vakfa kaydınız yoksa üyelik için vakfın size verdiği formları doldurup teslim etmeniz yeterli olacaktır.

Vakfa üyeliğiniz varsa veya vakıfa yeni üye olduysanız yardım için ‘Şartlı Eğitim ve Sağlık Haksahibi Sözleşmesi‘ni doldurup imzalayıp görevliye teslim ediniz. Böylece başvurunuzu tamamlamış olacaksınız. En kısa zamanda size iletişim adreslerinizden dönüş yaparak sonucu açıklayacaklardır.

Şeys Yardımı Ne Kadar?

İlköğretim öğrencileri için erkek 35 TL, kız 40 TL yardım ücreti bulunmaktadır. Ortaöğretim erkek öğrenci için 50 TL, kız öğrenci için ise 60 TL şeys yardımı ödenmektedir.

Daha önce yayınladığımız "Şeys Yardımı Nedir? Nasıl Alınır? Tüm Detayları" başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir