Şartlı Sağlık Yardımı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Ülkemizde nüfusumuzun büyük bir kısmı şartlı sağlık yardımından faydalanmaktadır. Durum böyle olunca sağlık yardımının yeterli olmadığı durumlarla karşılaşmak söz konusu olmaktadır. Böyle durumlarda alternatif seçenek olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na üyelik kaydı bulunmayan ve muhtaçlık belgesini elinde bulunduran bireylere ve ailelerine göre hazırlanmış olan şartlı sağlık programları uygulanmaya başlamıştır. Devlet sunduğu imkanlar ile artık şartlı sağlık yardımı sorgulaması işlemlerini de kolaylıkla yapmaya imkan tanımaktadır. Şartlı sağlık yardımının kendi arasında farklı isimlerle ayrıldığı bilinmektedir.

  • Şartlı sağlık yardımı
  • Şartlı gebelik yardımı
  • Şartlı doğum takip ödemesi
  • Şartlı lohusalık takip ödemesi

Görüldüğü üzere şartlı sağlık yardımının özelliklerine göre farklı isimler aldığı bilinmektedir. Bu noktada şartlı sağlık yardımı sorgulama işleminin nasıl yapılacağı önem kazanmaktadır.

Sağlık Yardımı Almanın Şartları Nelerdir?

Şartlı sağlık yardımı söz konusu olduğunda bu yardımın hangi şartlarda sunulduğu sorusu da akıllara gelmektedir. Zira bu yardımın hangi şartlarda alınabileceğine dair pek çok soru işareti akıllarda yer etmektedir. Bu doğrultuda şartlı sağlık yardımı için gerekli olan ön koşullar aşağıda sıralanmıştır.

  • Şuanda yararlanmakta olduğu bir sağlık güvencesinin bulunmaması
  • Düzenli olarak doktor kontrolüne gidilmesi
  • Aylık gelir durumunun muhtaçlık sınırının altında yer alması

Yukarıda sıralanan üç husus söz konusu olduğunda şartlı sağlık yardımı almaya hak kazanan bireylerin ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına başvuruda bulunmaları şart olmaktadır.

Sağlık yardımı ile alakalı olan başvuruların ilçelerde bulunan kaymakamlıkların bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na yapılması gerekli olmaktadır. Bu noktada vakfın Sağlık Bakanlığı ile koordineli olan bölümlerle ilgili bir çalışma yürütmesi gerekli olmaktadır. Bu noktada şartlı sağlık yardımı sorgulama işlemlerinin bu vakıflar aracılığıyla gerçekleştirildiğini söylemek mümkün olmaktadır.

Ülkemizde sağlık alanında yapılan reformlar neticesinde hayatımızda önemli bir yeri bulunan şartlı sağlık yardımının, muhtaç olan aileler için oldukça hayati önem taşıdığı bilinmektedir. Bu durumdan kaynaklı olarak şartlı sağlık yardımı sorgulama işlemlerinin yapılabilmesi, bu hizmetin alınması noktasında önem kazanmaktadır. Şartlı sağlık yardımı sorgulama işlemlerinin e-devlet üzerinden yapılabildiği de bilinmektedir. Bunun için PTT aracılığıyla e-devlet şifresinin edinilmesi yeterli olmaktadır. e-devlet portalında yer alan sosyal yardım bilgileri sorgulama sayfasından ilgili sorgulamanın yapılması mümkün olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir