Süt Parasını Kimler Alabilir? Süt Parası Alma Şartları

Devletimiz her konuda ailelere desteklerde bulunmaktadır. Yeni doğum yapmış annelere de süt parası adıyla belirli bir ücrette para yardımı yapılmaktadır. Diğer adıyla emzirme yardımı olarakta bilinen süt parasını kimler alabilir ve şartları nelerdir? Bu soruların cevabını bu yazımızda açıklayacağız. Aklınıza takılan her türlü konuyu yazının altında bulunan yorum bölümünden bize sorabilirsiniz.

Süt Parası Kime Verilir?

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanununda yer alan 16. maddede açık olarak süt parası yardımı ile ilgili hususlar belirlenmiştir. Kanun maddesinde yer alan bilgiler doğrultusunda süt parasını kimler alabilir sorusunu cevabını şöyle açıklayabiliriz: Doğum yapan her anneye süt parası ödemesi yapılır. Süt parasını alma şartlarına uyan her anne için ödemeler yapılmaktadır. Ayrıca doğum yapan bayanın adına eşi de süt parasını alabilir. Annenin sigortalı olarak çalışıp çalışmaması bu konuda sorun teşkil etmiyor. Emzirme parası almak isteyenlerin de başvuru yapmaları gerekmektedir. Şimdi de emzirme ödeneği almak için hangi şartların gerektiğine bir bakalım.

Süt Parası (Emzirme Yardımı) Alma Şartları Nelerdir?

Söz konusu mevzuatta hangi şartlar doğrultusunda süt parası yardımının yapıldığı açıklanmıştır. 5510 sayılı kanunun 4. maddesinde; sigortalı çalışan kadının süt parası alabileceği belirtilmiştir. Eğer doğum yapan kadın sigortalı bir işte çalışmıyorsa veya hiç çalışmıyorsa sigortalı olmayan eşine de doğum yardımı ödemesi yapılmaktadır.

Bir diğer şart ise, eşlerin resmi nikahlı olmaları gerekmektedir. Resmi nikahlı olmayan eşlere kesinlikle ödeme yapılmamaktadır. Resmi nikahın bebeğin doğduğu tarihten önce kıyılmış olması gerekmektedir. Bebek doğduktan sonra resmi nikah kıymak, süt parası almak için geçerli değildir. Sigortalı çalışan erkeğin, sigortalı olmayan eşi için emzirme yardımı alması için en az 120 gün sigortalı olması ve piriminin yatırılmış olması gerekmektedir. Aksi taktirde erkek, eşi için süt parası yardımı başvurusunu yapamaz.

Süt parası ödemeleri doğum tarihinden itibaren belirlenir ve düzenli olarak aileye ödenir. Emzirme parası her sene belirlenen tarife üzerinden belirlenen ücret üzerinden ödenmektedir. 2018 yılı itibariyle emzirme süt yardımı ücreti 148 TL’dir. Güncel süt parası ücretleri için buraya tıklayabilirsiniz. Süt parası yardımı sadece 1 defaya mahsus yapılmaktadır ve ödemeler genellikle Ziraat Bankasına yatırılmaktadır.

Süt Parası Nasıl Alınır?

Emzirme yardımı veya bilindiği adıyla süt parasını almanız için doğum yaptığınız hastane SGK sistemine bilgilerinizi girmektedir. Bu sistem sayesinde siz herhangi bir talepte bulunmadan ödemeniz yapılmaktadır. Fakat sistem bazen böyle işlemiyor olabilir. Bu nedenle en kesin başvuru yöntemi SGK İl Müdürlüğü’ne gitmek ve başvurunuzu yapmaktır.

Daha önce yayınladığımız "2018 Süt Parası, Emzirme Yardımı Güncel Ücretleri" başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir