Yeni Doğan Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?

Aile ve sosyal politikalar bakanlığının almış olduğu karar ile artık doğum yapan herkese doğum parası yatırma ödeneği altında bir yardım yapma anlaşması yapılmıştır. Bu konuya istinaden sizlere yeni doğan çocuk parası ne zaman yatar ve hangi tarihlerde yatırıldığını araştırıp bilgisini veriyoruz.

Yeni Doğan Çocuk Yardımı Ne Zaman Yatıyor?

Yeni doğum yapıp çocuğunun bir takım masrafını ilk etap masrafını karşılaması için devletimiz tarafından bir miktar para ödenir. Bu ücret ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü ve sonraki çocuklar içinde 600 TL tutarındadır. Ödeme devletimiz tarafından tüm çocuk doğuranlara aile bireylerine yapılmaktadır.

Tabi yardımdan faydalanabilmeniz için Türk vatandaşı olmanız yeterlidir. Çocuk parası yardımında bizlere gelen en önemli sorular arasında parayı kimler alabilecektir. Kanun maddesinde açıkça yazmakta olan Türk vatandaşı olmak şartıyla doğacak her çocuk için ele almaktadır.

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?

Çocuk yardımı parası başvurunuzu yaptıktan sonra ortalama olarak 15 ile gün içinde sonuçlanmaktadır. Bu sürenin neden böyle olduğu konusu ise paranın sadece anne tarafından alınacağından dolayı 15 gün sonrasında annenin ayaklanıp ptt şubesine gidip yardımı almasından kaynaklanmaktadır.

2018 yılının 4. dönem ödemesi; 2 Ocak 2019 tarihinde yapılacaktır.
2019’un 1. dönem ödemesi; 1 Nisan 2019 tarihinde yatırılacaktır.
2019’un 2. dönem ödemesi; 1 Temmuz 2019 tarihinde ödenecektir.
2019 yılının 3. dönem ödemesi; 1 Ekim 2019 tarihinde yapılacaktır.

Not: Doğum yardımını annenin kendisinden başkasına ödeme yapılmaz…

Daha önce yayınladığımız "Çocuk Parası Nereden Alınır?" başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir