Yenidoğan Çocuk Parası Hakkında Her Şey

2018 yeni doğan çocuk parası, devletin kadınlara sunduğu hizmetlerden biri olup nüfus planlaması ve genç neslin artırılması konuları da dikkate alınarak daha çok çocuk sahibi olmayı teşvik eden yeni bir hizmettir. Yurt dışında birçok örneği bulunan çocuk parası ülkemizde yeni işleme konulmuş olup her geçen gün geliştirilerek sunduğu hizmet artırılmaktadır.

Yeni Doğan Çocuk Parası Nedir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen karar ile 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra çocuk sahibi olan kadınlara çocuk sayısına göre verilen sosyal yardım parasıdır. Çocuk parası hizmeti, yeni neslin evliliğe teşvik edilmesi, aile kavramının kaybolmaması ve genç neslin artırılması gibi çeşitli etken sebep düşünülerek işleme konulmuştur.

Yenidoğan Çocuk Parası Nasıl Alınır?

Yeni doğan çocuk parası alma işleminin gerçekleşmesi için öncelikli olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yaptığı yazılı açıklamadaki yerlere başvuruların yapılması gerekmektedir. Yazılı açıklamaya göre yardım parasını almak için başvuruların Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri’ne veya Sosyal Hizmetler Merkezlerine yapılması gerekmektedir. Bakanlık bazı yörelerde bu konu ile ilgili farklı birimleri de görevlendirme yapabilir. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları da çocuk parası alma hakkına sahiptirler. Bu haktan yararlanmak için yurt dışındaki vatandaşların konsolosluklara veya büyük elçiliklere başvurmaları gerekmektedir. Başvuru için bir dilekçe ve matbu olan formun doldurularak yapılması gerekir. Form doldurulurken ve dilekçe yazılırken bilgilerin kesin doğru olması çocuk parası almak için önemlidir. Yanlış veya eksik olması durumunda para iadesi bile istenebilmektedir. Başvuru işlemleri eksiksiz ve tam olarak gerçekleştikten sonra yenidoğan çocuk parası yardımı başvurusu yapılan ilin büyüklük ve yoğunluğuna göre bir veya bir buçuk ay sonra PTT şubelerinden alınabilir.

Çocuk Parası Alma Şartlar Nelerdir?

Yenidoğan çocuk parası almak için bazı şartlar bulunmaktadır. Bunlardan birincisi doğacak olan çocuğun Kanun Hükmünde Kararname’nin yürürlüğe girdiği tarih olan 15 Mayıs 2015 tarihinde veya o tarihten sonra doğmuş olması gerekmektedir. Bir diğer önemli şart ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasıdır. Bu tarihten önce doğanlar için geriye dönük herhangi bir ödeme yapılmamaktadır. Çıkarılan kanunname ile yenidoğan çocuk parası ile ilgili bütün ayrıntılar tek tek belirtilmiştir. Bu tarihten önce doğanlara çocuk parası verilmezken doğan çocuk sıralaması yapılırken önce doğan çocuklar sıralamaya dâhil edilmiştir. Bu ifadeden de anlaşılacağı üzere yeni doğan çocuk parası çocuk sayısına göre değişmektedir. Örneğin birinci çocuk için 300 TL çocuk parası verilirken ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü için 600 TL verilmektedir. Evlatlık alınan çocuklara çocuk parası verilmediği gibi sıralamada da dikkate alınmamaktadır.

Çocuk Yardımı Parası Nereye Yatar?

Bütün işlemler gerekli yerlere başvurularak gerçekleştirildikten sonra hak kazanan annenin adına çocuk parası PTT şubelerine yatırılmaktadır. Paranın yatırılıp yatırılmadığını ve işlemlerin durumunu e-devlet web sitesine giriş yapılarak veya ALO 170 hattı kullanılarak veya PTT şubelerine gidilerek öğrenilebilir. Yeni doğan çocuk parası alma işlemi sadece PTT şubelerinden yapılamaktadır. Parayı almak için, çocuk parası almaya hak kazanan annenin nüfus cüzdanı ile PTT şubesine gitmesi gerekmektedir. Annenin sağ olmaması veya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaması durumlarında çocuk parası Türk vatandaşı olan babanın üzerine yatırılmaktadır. PTT hesaplarında ücret kimin üzerine yatırıldı ise sadece o kişi tarafından çekilebilir, bayanın yerine eşinin, eşinin yerine bayanın çekmesi mümkün değildir. Başvurudan sonra yaklaşık olarak 1 ay sonrasından başlanarak e-devletten, ALO 170 hattından veya PTT şubelerine gidilerek sorgulama yapılabilir. Yeni doğan parasının PTT hesabına yatması yaklaşık 1 veya 1,5 ay sürmekte bu süre içinde de nüfus cüzdanı ile çekilebilir.

Daha önce yayınladığımız "Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödeniyor?" başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir